Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Kierowca, 
najcenniejsze 
ogniwo

30 czerwca 2021 | Logistyka Transport Spedycja | Robert Przybylski
źródło: materiały prasowe
źródło: materiały prasowe

Przewoźnicy zmagają się z brakiem kierowców, ale tylko najlepsi pracodawcy poradzą sobie 
z rozwiązaniem tego problemu.

 

Brytyjczycy już alarmują, że nie ma kto rozwieźć żywności, i domagają się od rządu, aby skierował za kierownice ciężarówek żołnierzy. Ten problem może wkrótce dotknąć także inne kraje. Z raportu „Transport 2050" opracowanego przez ekspertów OECD wynika, że transport towarowy może do 2050 roku wzrosnąć o 150 proc. Jeszcze w 2019 roku ITF szacował, iż aktywność sektora transportu towarowego potroi się w tym okresie. Nowsze szacunki są bardziej ostrożne, ale nie zmienia to faktu, że wraz z rosnącymi przewozami brak kierowców stanie się jeszcze bardziej dokuczliwy.

Emerytury i otwarty rynek

Międzynarodowa Unia Transportu Drogowego IRU szacuje, że w tym roku w Europie zabraknie 5–7 proc. kierowców, w przyszłym roku braki powiększą się do 10–17 proc. W Rosji wyniosą (odpowiednio) 17 i 24 proc., w Turcji wzrosną z 7 do 20 proc.

Raport Związku Pracodawców Transport Logistyka Polska szacuje w Polsce brak 100 tys. kierowców. Z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców wynika, że na koniec 2018 roku (najnowsze udostępnione dane) było 6012,3 tys. osób z uprawnieniem do prowadzenia samochodów ciężarowych i autobusów. Niepokojące jest, że w 2018 roku wiek 0,4 mln kierowców mających prawo jazdy kategorii C+E przekraczał 65 lat, zaś w 2016 roku takich kierowców było o 50 tys....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12000

Wydanie: 12000

Spis treści
Zamów abonament